Opublikowano

Strój recepcjonisty w hotelu – jak powinien wyglądać?

strój recepcjonisty i recepcjonistki to wizytówka hotelu
5/5 - (1 ilość ocen)

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – ta zasada ma zastosowanie również w branży hotelarskiej. A pierwszą osobą, jaką w hotelu widzą goście, jest pracownik recepcji. Powinieneś więc zadbać, by strój recepcjonisty był perfekcyjny i elegancki. Tylko wtedy wywrze na gościach dobre wrażenie.

Strój recepcjonistki i recepcjonisty – nie wszędzie taki sam

Strój recepcjonistki musi być zadbany – to nie ulega wątpliwości. Ale powinien być także dopasowany do charakteru konkretnego hotelu.

W najdroższych placówkach, które szczycą się czterema czy pięcioma gwiazdkami, konieczne będą prestiżowe ubrania klasy premium. W nieco tańszych hotelach miejskich, w których rzadziej pojawiają się goście w garniturach, ubiór recepcjonisty może być bardziej casualowy.

Przy wyborze stroju dla pracowników recepcji pamiętaj, że powinien być w pewien sposób dopasowany do ubioru gości. Jeśli to przede wszystkim zwyczajni turyści w luźnych ubraniach, recepcjonista w drogim garniturze sprawi, że będą czuć się nieswojo.

Dress code – recepcjonistka w hotelu powinna trzymać się tych zasad

Strój recepcjonistki opiera się zwykle na eleganckiej garsonce, składającej się z żakietu oraz spódnicy. Pierwszy element powinien być dość dobrze dopasowany do sylwetki, ale nie opięty. Nie może krępować ruchów. Uzupełnieniem powinna być spódnica, najlepiej do kolan, z niewielkim rozcięciem. Krótsze niekorzystnie wpływają na wizerunek.

Strój uzupełniają rajstopy oraz eleganckie buty. Mogą to być buty na niewielkim obcasie, powinny zakrywać palce i pięty. W cieplejszych miesiącach można zrezygnować z żakietu i postawić na jasną bluzkę – to także dobry wybór do nieco bardziej “casualowych” hoteli.

Ubiór recepcjonistki nie może być wyzywający. Powinna mieć zasłonięte ramiona oraz pachy. Wszystkie ubrania powinny być dobrane tak, by w czasie pracy nie odsłaniał się brzuch ani plecy. Kolorystyka ubrań? Najlepiej stonowana, ale i dopasowana do barw hotelowego logo lub wystroju wnętrza lobby.

Najważniejsze elementy ubioru recepcjonisty

Strój recepcjonisty w najbardziej eleganckich hotelach opiera się na garniturze i koszuli. Należy zadbać zwłaszcza o właściwą długość marynarki i jej rękawów. Najbardziej eleganckie są ciemne garnitury – granatowe i ciemnoszare. Czarny garnitur jest najbardziej prestiżowy, ale też stwarza dystans między gośćmi a recepcjonistą.

Uzupełnieniem garnituru powinna być jasna koszula klasy premium. W mniej prestiżowych hotelach można postawić na sportową marynarkę lub samą koszulę. Najlepiej sprawdzą się wówczas koszule niebieskie i białe.

W hotelach, którym zależy na mniej formalnym wizerunku – na przykład w ośrodkach rehabilitacyjnych czy skrojonych pod sportowców – dopuszcza się też eleganckie koszulki polo z nadrukiem. Wówczas można też sobie pozwolić na sportowe obuwie. W pozostałych przypadkach należy stawiać na eleganckie kryte buty, ewentualnie mokasyny.

Postaw na profesjonalny strój – nie zapomnij o znakowaniu!

Wygląd recepcjonisty powinien być nienaganny – idealnie wyprasowany i czysty. W budowaniu profesjonalnego wizerunku pomoże jednak również znakowanie stroju. Na koszuli, marynarce czy żakiecie powinno znaleźć się logo hotelu.

Najlepiej, by było dyskretne, ale też dobrze widoczne. Wówczas goście od razu wiedzą, że mają do czynienia z pracownikami hotelu. Warto umieścić logo na lewej piersi – tam najbardziej rzuca się w oczy nawet wtedy, gdy jest niewielkie.

Najbardziej elegancko wygląda logo wykonane przy użyciu haftu komputerowego. Takie znakowanie podnosi prestiż całego stroju. Dla ułatwienia komunikacji i przełamywania barier warto pod logotypem umieścić także imię pracownika.

Podsumowanie: jak powinien wyglądać strój recepcjonisty i recepcjonistki w hotelu?

Czy w hotelu pracuje recepcjonista, czy recepcjonistka, strój osoby w hotelowym lobby musi być nienaganny. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdza się garnitur i koszula premium, a w mniej prestiżowych obiektach koszulka polo. Kobiety najbardziej profesjonalnie wyglądają w firmowym żakiecie i spódnicy do kolan. Przy zakupie stroju dla pracowników recepcji pamiętaj też, aby zamówić znakowanie ubrań z hotelowym logo.

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: