Opublikowano

Strój kelnerki i kelnera, czyli jak powinno wyglądać ubranie kelnerskie

strój kelnerki w eleganckim lokalu
5/5 - (1 ilość ocen)

Ubrania robocze powinny być przede wszystkim wygodne i wytrzymałe. To zasady, które obowiązują w większości branż. W przypadku pracowników lokali gastronomicznych dochodzi jednak do tego reprezentacyjny wygląd. Strój kelnerki i kelnera ma bowiem kolosalne znaczenie dla budowania wizerunku restauracji czy baru.

To oni są pierwszymi pracownikami, z którymi stykają się klienci. Wywierają na gości wrażenie nie tylko swoim zachowaniem, ale również wyglądem. Jeśli to wrażenie będzie pozytywne, rośnie szansa, że klienci wrócą do tego miejsca. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów kelnerskiego ubioru, a także ich znakowanie. Sprawdź, jak powinno wyglądać ubranie kelnerskie.

Strój kelnerki – najważniejsze elementy

Co zrozumiałe, ubiór kelnerów różni się nieco w zależności od płci pracownika. W pierwszej kolejności zajmiemy się tym, jak powinna wyglądać kelnerka. Jej strój zazwyczaj składa się z pięciu podstawowych elementów:

– spódnica: najczęściej materiałowa, o klasycznym kroju. Nie powinna być zbyt krótka. Przyjmuje się, że może się kończyć najwyżej kilka centymetrów nad kolanem – kelnerki w minispódniczkach zdecydowanie nie są domeną reprezentacyjnych lokali. Ubranie kelnerki zazwyczaj opiera się na czarnej spódnicy, ale coraz częściej można też spotkać szare czy granatowe – dopasowane do wystroju lokalu;

– koszula: bez względu na płeć koszula doda elegancji. Podstawa to biała koszula z długim rękawem, wybierana w formalnych restauracjach. W lokalach, którym zależy na luźniejszym stylu, można postawić na koszule z krótkim rękawem. Ważne, by pozwalały skórze na skuteczną wentylację, ale też wytrzymały częste pranie;

– zapaska kelnerska: to jeden z atrybutów, którym wyróżnia się kelnerka. Niektóre zapaski sięgają kolan, inne niemal kostek. Zapaska zawsze powinna posiadać jednak kieszeń na notes i długopis. Zwróć uwagę, by była wykonana z materiałów odpornych na zabrudzenia;

– rajstopy: kelnerki nie powinny paradować po sali z nieosłoniętymi nogami. Rajstopy to ważne uzupełnienie ich ubioru – podstawa to model w cielistym kolorze;

– buty: mają kluczowe znaczenie dla każdej kelnerki. W tym zawodzie spędza się bowiem na nogach kilka, a czasem i kilkanaście godzin. Buty powinny być więc przede wszystkim wygodne – można to osiągnąć dzięki nieco grubszej podeszwie. Co do wyglądu, zazwyczaj buty są czarne, ewentualnie w stonowanych kolorach. Powinny mieć zabudowane pięty i palce, dobrze sprawdzają się mokasyny, a w mniej eleganckich lokalach trampki.

strój kelnerki z bordową zapaską
Zapaska kelnerska Karlowsky Apron

Dodatki i alternatywne ubrania dla kelnerek

Oprócz pięciu wymienionych elementów czasami strój kelnerki obejmuje również inne elementy. W najbardziej eleganckich restauracjach są zobowiązane do noszenia żakietu. W takich miejscach kelnerki czasami noszą również muchę lub krawat.

W lokalach, które stawiają na bardziej stonowany wizerunek, czasami kelnerskie spódnice są zastępowane przez spodnie. Często są to cygaretki, czyli spodnie z kantem, które odkrywają kostkę. Ubranie kelnerki mogą też uzupełniać dodatki, które podkreślają elegancję ubioru – na przykład dyskretna biżuteria.

Strój kelnera – podstawowe części

Strój kelnera składa się z podobnych elementów, co stylizacje kobiet Jest jednak dopasowany do męskich standardów ubioru i obejmuje cztery części:

spodnie: klasyka to materiałowy model zaprasowany w kant. Nogawka powinna sięgać obuwia tak, by z tyłu nie tworzyły się na niej żadne załamania. Dziś popularne są przede wszystkim spodnie o dopasowanym kroju. Trzeba pamiętać, że nie powinny być zbyt luźne – należy je zapinać paskiem. Kolor? Klasyka to czerń, ale grafit i granat przebijają się coraz częściej;

koszula: podobnie jak u pań, klasyczny strój kelnera opiera się na białej koszuli. By połączyć jej walory funkcjonalne z wytrzymałością, najlepiej postawić na koszule z 50-procentową zawartością poliestru. Koszula dla kelnera powinna mieć długi rękaw. W nieco luźniejszych lokalach można postawić na kolory dopasowane do aranżacji;

zapaska kelnerska: musi być wykonana z wytrzymałego materiału, któremu nie będą straszne zabrudzenia. Klasyczne zapaski są czarne, ewentualnie w innych ciemnych kolorach. Kluczowa jest kieszeń na długopis i notes. W najbardziej eleganckich restauracjach czasami odchodzi się już od zapasek;

buty: również i tutaj klasyka to czerń. Powinny to być półbuty, koniecznie wypastowane. W lokalach kierowanych do młodszych osób śmiało można jednak postawić na sneakersy. Ważne, by buty były wygodne.

strój kelnera w niebieskiej koszuli
Koszula gastronomiczna Russell

Dodatkowe elementy stylizacji dla kelnerów

W najbardziej ekskluzywnych restauracjach strój kelnera obejmuje również ciemną marynarkę. W takim układzie dodatkiem jest dopasowany kolorystycznie krawat lub mucha. Warto pamiętać też o odpowiednim doborze skarpet. Powinny być dobrane do koloru spodni. Czasami zamiast zapaski kelnerzy używają także fartuchów, które zakrywają piersi – to jednak dotyczy przeważnie mniej eleganckich lokali.

Znakowanie strojów dla pracowników restauracji

By strój kelnerki i kelnera świadczył o profesjonalizmie lokalu, powinien być znakowany w taki sposób, by jednoznacznie wiązał się z jego nazwą. Najczęściej na ubraniach umieszcza się logo restauracji czy baru. W ten sposób lokal lepiej zapada również w pamięć klientów.

Gdzie mogą pojawić się wzory? Podstawą są koszule z nadrukiem oraz zapaski. W tym pierwszym przypadku logo warto umieścić na piersiach, najlepiej po lewej stronie. Bardziej dyskretne będzie logo na mankiecie lub kołnierzyku. Im bardziej elegancka restauracja, tym bardziej powinno jej zależeć, by wzór był mały i subtelny. Logotyp na zapasce bądź fartuchu jest zazwyczaj większy.

Przy znakowaniu ubrań kelnerskich trzeba pamiętać, że logo restauracji musi wytrzymać częste pranie. Dlatego najlepiej wybrać najtrwalsze metody znakowania. Na strój kelnerki i kelnera idealnie nadaje się haft komputerowy. Taki wzór jest właściwie nie do zdarcia, nie jest mu straszne pranie w wysokich temperaturach. W dodatku to zdecydowanie najbardziej elegancka metoda znakowania.

Haft nie poradzi sobie niestety wówczas, gdy logo restauracji zawiera bardzo małe elementy, na przykład litery o wysokości poniżej pięciu milimetrów. Wtedy trzeba szukać alternatyw. Najczęściej są to uprzednio przygotowane naszywki bądź sitodruk. Ta druga technika znakowania gwarantuje trwałość na poziomie 100 prań, ale nie jest tak odporna na wysoką temperaturę.

strój kelnerki z fartuchem
Fartuch gastronomiczny Premier

Jak dopasować ubrania dla kelnerek i kelnerów do charakteru lokalu?

Na bazie podstawowych elementów ubrań dla kelnerów możliwe są oczywiście modyfikacje. Wygląd pracowników powinien być bowiem dopasowany do charakteru lokalu. Jak wspominaliśmy, w mniej eleganckich restauracjach wymagania dotyczące stroju są nieco mniej rygorystyczne.

Na przykład w sieciowych barach szybkiej obsługi kelnerki i kelnerzy zwykle są ubrani zgodnie z kolorem brandingu reklamowego firmy. I często są to barwy dość jaskrawe, dzięki czemu wyróżniają się na tle klientów. Z kolei w tzw. restauracjach casualowych obowiązuje złagodzona wersja eleganckich ubrań – jeansy zamiast spodni w kant i mniej formalna koszula.

Spore pole do popisu jest również w restauracjach tematycznych. Tam można bowiem dopasować strój do charakteru lokalu. I pozwolić sobie na fantazyjne dodatki – kolorowe krawaty, wzorzyste koszule itp.

Podsumowanie: jak powinien wyglądać strój kelnera i kelnerki?

Przy wyborze ubrań dla kelnerek i kelnerów najważniejsze jest to, by były schludne i reprezentacyjne. Poziom elegancji jest uzależniony od charakteru lokalu. W każdej restauracji obowiązują jednak koszule, spódnice lub spodnie, a najczęściej również zapaski kelnerskie.

Dominują stonowane kolory, klasyka to czerń i biel, ale często pojawia się również grafit i granat. Standardem są też w miarę eleganckie, ale przede wszystkim wygodne buty. Do tego rajstopy – to element, o którym powinna pamiętać każda kelnerka. Strój osób zatrudnionych na tym stanowisku powinien być też znakowany logo lokalu.

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: