Opublikowano

Projekt koszulki – jak zrobić?

projekt koszulki przygotowywany przez kobietę
5/5 - (1 ilość ocen)

Koszulki z nadrukiem należą do najpopularniejszych ubrań. Chociaż jedną w szafie ma niemal każdy. Do tego taka odzież znakomicie nadaje się do celów promocyjnych. Wiele firm korzysta z koszulek reklamowych, wiele sprawia takie ubrania swoim pracownikom. Przy każdym zamówieniu, czy to indywidualnym, czy hurtowym, potrzebny jest odpowiedni projekt koszulki. Jak go wykonać, by cieszyć się wymarzonym nadrukiem?

Projektowanie koszulki – najpierw wybierz metodę nadruku

Zanim rozpoczniesz właściwe projektowanie koszulki pod nadruk, musisz wybrać odpowiednią metodę znakowania odzieży. Projekt musi być bowiem dopasowany do jej wymagań. Mowa tutaj o szczegółowości wzorów, liczbie wykorzystanych kolorów czy wielkości nadruku, ale także formacie pliku graficznego z projektem.

Na sam wybór metody znakowania powinien wpływać również planowany nakład koszulek. Na przykład przy sitodruku koszt pojedynczej sztuki jest duży, ale przy wysokim nakładzie metoda staje się bardzo opłacalna. Projekt koszulki do znakowania sitodrukiem jest specyficzny – każdy kolor trzeba zapisać jako osobny obiekt.

Takich problemów nie ma przy nadruku cyfrowym DTG. W dodatku jest on opłacalny już od jednej sztuki. Problemem jest jednak to, że ta metoda nadaje się jedynie na koszulki bawełniane. Ograniczenia związane z materiałem ma też sublimacja, jedna z najbardziej wytrzymałych metod znakowania – nadaje się tylko na jasne koszulki poliestrowe.

Jeśli wybierzesz sitodruk, Twój projekt koszulki nie może z kolei uwzględniać przejść tonalnych czy cieni, bo nadruk jest wtłaczany w odzież przy użyciu jednolitych farb tekstylnych w kolorystyce Pantone. Koszulki można też znakować haftem komputerowym. W tym przypadku nie ma jednak mowy o bardzo małych elementach – ta metoda nie będzie w stanie ich odwzorować.

Jak zaprojektować koszulkę? Kolejne kroki

Kiedy znasz już wymagania, jakie muszą spełniać nadruki na Twoje koszulki, projekt może zacząć nabierać kształtów. Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia, czyli program graficzny.

Jaki program graficzny wybrać do projektu?

Największe możliwości i precyzję gwarantują profesjonalne programy graficzne. Jednym z czołowych jest Adobe Photoshop, który oferuje szeroki wachlarz graficznych działań. W wielu przypadkach potrzebne będą jednak pliki wektorowe. Projekt nadruku na koszulkę w takim formacie umożliwiają m.in. programy Adobe Illustrator oraz CorelDRAW.

W profesjonalne oprogramowanie warto inwestować, kiedy masz do zaprojektowania duże partie odzieży. Przy mniejszych czy pojedynczych nadrukach można skorzystać z darmowych narzędzi. Takim programem będzie GIMP, czyli nieco prostszy odpowiednik Photoshopa.

Projekt koszulki można też stworzyć online. Sporo możliwości oferuje popularne oprogramowanie graficzne Canva. Niektóre drukarnie mają też własne kreatory koszulek. To zwykle oprogramowania bardzo proste w obsłudze. Ich minusem jest fakt, że z projektu nie da się skorzystać w żadnym innym miejscu.

Jak zaprojektować nadruk na koszulkę? Dobierz wszystkie elementy

Nadruk na koszulce może obejmować wiele elementów. Popularne są koszulki z logo firmy, które służą jako odzież reklamowa czy robocza. Na ubraniach mogą jednak znaleźć się również napisy czy bardziej skomplikowane grafiki.

Projektowanie koszulki obejmuje harmonijne dobranie wszystkich elementów, które mają się znaleźć na ubraniu. Na tym etapie powinieneś dopasować wszelkie kształty, litery i tekstury grafiki. Jeśli potrzebna jest Ci grafika wektorowa, zwróć uwagę, by przy wyborze kształtów korzystać z narzędzi przeznaczonych do ich tworzenia.

Przy tekstach możesz skorzystać z gotowych czcionek lub również zastosować kształty i samodzielnie zmienić wygląd poszczególnych liter. Pamiętaj, że tekst musi mieć odpowiednią wielkość i kolor, które wyróżnią go na tle koszulki oraz reszty nadruku. Nieczytelny napis to duży błąd przy projektowaniu.

Przy doborze poszczególnych elementów weź pod uwagę cel, w jakim znakujesz koszulkę. Jeśli szukasz stylowych T-shirtów sygnowanych niewielkim logo firmy, nie będziesz mieć większych problemów. Jeśli jednak planujesz koszulkę z dużą grafiką, pomyśl, co może wyróżnić ją na tle innych. Tylko wtedy Twój projekt zostanie zauważony.

Jak dopasować kolorystykę projektu?

Musisz zdawać sobie sprawę, że projekt koszulki, jaki widzisz na ekranie swojego komputera, może się lekko różnić od tego, co ostatecznie znajdzie się na materiale. By uniknąć takich niespodzianek, musisz zadbać o dokładne określenie kolorystyki grafiki.

Pamiętaj przy tym, że poszczególne metody nadruku wymagają odmiennej charakterystyki kolorów. Przy sublimacji oraz nadrukach cyfrowych trzeba je zdefiniować w palecie CMYK, która bazuje na czterech odcieniach farb drukarskich. Z kolei już sitodruk wymaga koloru z palety Pantone, w której barwy powstają ze zmieszania 18 pigmentów.

Jak dopasować wielkość nadruku?

Kiedy przygotowujesz nadruk na koszulki, projekt grafiki musi mieścić się w określonych ramach. Większość firm umożliwia znakowanie odzieży w konkretnych miejscach i wymiarach.

Największe nadruki powstają na piersiach koszulek. Często mają rozmiar A3, czyli 30×42 cm. Przy tak dużym nadruku musisz więc pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości pliku z projektem. Czasami równie duże grafiki umieszcza się na plecach. Na piersiach popularne są też mniejsze wzory w formacie A4. Najłatwiej będzie z rozdzielczością plików do najmniejszych nadruków na piersiach czy rękawie. Wówczas przeważnie mamy do czynienia z szerokością 10 cm.

Jak dobrać rozdzielczość zdjęć na koszulkę?

Szczególnym pomysłem na projekt koszulki jest przelewanie na tkaninę fotografii. Najlepiej z takimi nadrukami radzą sobie metody druku cyfrowego. Potrzebne będą do tego pliki w formie bitmapy i odpowiednia rozdzielczość. Najlepsza to 300 PPI, czyli pikseli na cal.

Pamiętaj, by nie skalować obrazu powyżej 100 procent. Najbezpieczniej będzie przygotować zdjęcie w skali 1:1.

Jaki format plików wybrać dla projektu?

Projektowanie koszulki czasami bywa dość długim procesem, dlatego na końcu zawsze sprawdź, czy wszystkie elementy przyszłego nadruku wyglądają tak, jak należy. Pamiętaj też, by zapisać plik w odpowiednim formacie.

Oczywiście w dużym stopniu warunkuje to wybór konkretnego programu czy narzędzia graficznego. Kiedy potrzebny jest Ci plik wektorowy, zazwyczaj drukarnia wymaga pliku z jednym z następujących rozszerzeń: cdr, ai, pdf, eps, svg. W przypadku bitmapy bezpieczne rozwiązania to zwłaszcza pliki psd oraz tiff.

Podsumowanie: jak zrobić projekt koszulki?

Nawet jeśli nigdy dotąd nie zastanawiałeś się, jak zaprojektować koszulkę, z naszym poradnikiem nie powinieneś mieć z tym problemów. Pamiętaj, by dopasować projekt do wybranej metody znakowania. Twoje możliwości w dużym stopniu będzie warunkować wybrany program graficzny. Musisz w nim harmonijnie zestawić ze sobą wszystkie elementy. Pamiętaj szczególnie o tym, by zwrócić uwagę na czytelność napisów.

Do metody nadruku musisz dostosować również kolorystykę grafiki. Pozostaje Ci jeszcze dopasowanie wielkości i rozdzielczości, a także odpowiedniego formatu pliku.

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: