Opublikowano

Polary do pracy – w jakie zaopatrzyć pracowników?

polar dla pracownika
5/5 - (1 ilość ocen)

Polar jako strój pracownika? To wybór, który sprawdzi się w wielu branżach. Te ubrania mają bowiem mnóstwo atutów. Zapewniają dobrą izolację przed chłodem, chronią przed niewielkim deszczem, dają dużą swobodę ruchów. Nadają się niemal na każdą porę roku – zarówno na chłodne letnie poranki, jak i pierwsze zimowe mrozy. Tyle że nie każdy model wszędzie sprawdzi się jednakowo dobrze. Dlatego wybór powinien być przemyślany. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by polary do pracy były dopasowane do potrzeb Twoich pracowników.

Polar do pracy – roboczy, ochronny czy firmowy?

Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję związaną z wyborem charakteru polaru. To rodzaj tego ubrania w pierwszej kolejności wpływa na poszukiwane właściwości i funkcjonalność.

Polary robocze – o czym pamiętać?

Najpopularniejsze są robocze polary do pracy. Zgodnie z przepisami odzież robocza powinna być nieodpłatnie przekazywana pracownikom wszędzie tam, gdzie może dojść do zabrudzenia lub zniszczenia ich prywatnych ubrań. Polar nadaje się do takiej roli idealnie.

Robocze modele muszą wyróżniać się przede wszystkim solidnością i dużą wytrzymałością. Nie mogą krępować ruchów, powinny być za to elastyczne. Dobrze sprawdzają się polary dopasowane do sylwetki. To mniejsze prawdopodobieństwo zahaczenia o wystające elementy konstrukcyjne, na przykład na budowie czy w warsztacie.

Przy wyborze polarów roboczych dla pracowników szukaj modeli ze wzmocnieniami. Najłatwiej znaleźć polary z dodatkowym pasem materiału na barkach, zdarzają się jednak również modele ze wzmocnionymi rękawami, zwłaszcza na łokciach. Do tego zwróć uwagę na obecność antypilingowej powłoki. Dzięki niej polar nie będzie się mechacić.

Jakie są najważniejsze polary ochronne?

polar do pracy odblaskowy

Odblaskowy polar Rimeck – zobacz na https://www.e-logos.pl/produkt/polar-odblaskowy-roboczy-rimeck-5v1-hv/

Na wielu stanowiskach konieczne jest używanie ubrań ochronnych. Również w tej roli, przynajmniej w niektórych przypadkach, sprawdzą się polary do pracy.

Najpopularniejszymi polarami ochronnymi są modele ostrzegawcze. To polary w jaskrawych kolorach, z odblaskowymi taśmami na tułowiu oraz rękawach. Polary ostrzegawcze mogą spełniać nawet najbardziej rygorystyczne wymagania odzieży odblaskowej klasy trzeciej. Trzeba jednak wtedy wybrać polar z co najmniej 0,8 m2 jaskrawego tła i 0,2 m2 powierzchni odblasków.

Do ubrań ochronnych można też zaliczyć między innymi polary niepalne.

Czym powinien się wyróżniać polar firmowy?

W przeciwieństwie do polarów roboczych i ochronnych, w modelach firmowych mocno liczy się nie tylko funkcjonalność, ale także ich wygląd. Tutaj wspomniane wcześniej dopasowanie do sylwetki jest wymogiem nie do pominięcia. W firmowe polary do pracy wyposaża się bowiem pracowników, którzy udają się w delegacje lub wypełniają obowiązki u klienta, poza siedzibą firmy.

Ich wygląd świadczy więc o pracodawcy. Dlatego do takiej roli warto wybierać polary z materiału dobrej jakości, najlepiej premium. Po czym go poznać? Będzie bardziej “mięsisty” niż zwyczajna dzianina. Do tego będzie go wyróżniać równomierna struktura i równy poziom zabarwienia każdego elementu.

Przy zamawianiu ubrań firmowych zdecyduj się też na polary z logo. Jeśli pracownicy mają reprezentować Twoją firmę na zewnątrz, niech każdy wie, w czyim imieniu działają. W ten sposób polary będą spełniać również funkcję reklamową.

Jak wybrać polary do pracy dla pracowników? Na to trzeba zwrócić uwagę

By polary dla pracowników spełniały wymienione wyżej wymagania, muszą wyróżniać się odpowiednim krojem oraz gramaturą. Te cechy determinują bowiem w dużym stopniu funkcjonalność ubrań, ale również ich wygląd.

Gramatura polaru do pracy

polar dla mężczyzny pod nadruk

Polar Stedman o gramaturze 280 g/m2  – zobacz na https://www.e-logos.pl/produkt/polar-stedman-active-knit-fleece/

Gramaturę polaru można porównać do grubości ubrania. Oznacza wagę metra kwadratowego materiału. Ma więc decydujący wpływ na to, czy polar będzie się “lekko” nosić, czy nie będzie nadmiernie obciążać pracownika. Do tego gramatura jest kluczowa dla właściwości termoizolacyjnych odzieży.

Za najbardziej uniwersalne uznaje się polary o gramaturze około 200 g/m2. Idealnie nadają się na chłodne letnie poranki, ale także na wiosnę i jesień, gdy potrzeba lekkiego okrycia, które zapewni dobrą izolację.

Kiedy temperatura spada w okolice zera, czas sięgnąć po najgrubsze polary. Jeśli chcesz więc sprawić pracownikom ubranie na zimę, zamów polary o gramaturze w okolicach 300 g/m2. Zwróć też uwagę na hydrofobowość takich ubrań – powinny mieć podwyższoną odporność na wilgoć. Używa się ich bowiem głównie w okresach, gdy opady deszczu bądź śniegu stają się codziennością.

W cieplejsze dni dobrze sprawdzą się też ubrania z tak zwanego mikropolaru. To polary o gramaturze około 100 g/m2. Takie ubrania są bardzo lekkie i łatwiej dobrać dopasowany krój. Najlepiej nadają się do noszenia w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Można je też wkładać w zimniejszych okresach, kiedy sprawdzą się jako pośrednia warstwa stroju do pracy.

Fason polarów do pracy

Przy wyborze fasonu polaru do pracy wybór dotyczy przede wszystkim bluzy polarowej lub kroju zbliżonego do klasycznych kurtek. Te pierwsze są zwykle cieńsze i często nie posiadają kaptura. Dobrze nadają się szczególnie na dopasowane ubrania firmowe, ale i w roli odzieży roboczej powinny dobrze się spisać. Polary do pracy w formie kurtek to z kolei domena modeli o większej gramaturze, które mają przede wszystkim chronić przed chłodem. Kaptur jest w nich właściwie obowiązkowy.

Przy wyborze fasonu polaru warto też zwrócić uwagę na regulowane mankiety i ściągacz na dole ubrania. Takie udogodnienia pomogą go dopasować do charakteru pracy. Ciekawą opcją dla polarów do pracy na zimę są również modele z przedłużonym tyłem. Będą chronić plecy pracownika przed chłodem nawet przy pochylaniu i w czasie pracy w nietypowych pozycjach.

Polary dla pracowników z logo firmy. Jak je znakować?

polary do pracy - damski i męski

Polar roboczy Rimeck – zobacz na https://www.e-logos.pl/produkt/polar-adler-rimeck-jacket-501/

Jak już wspomnieliśmy, polary dla pracowników warto znakować. Wzory wysokiej jakości mogą dodać ubraniom szyku i elegancji, poprawiają wizerunek firmy i dbają o zwiększenie jej rozpoznawalności.

Najlepiej znakować polary logo firmy, ewentualnie wzbogaconym o jej nazwę. Musisz zadbać o odpowiednią ekspozycję tego wzoru. Na ubraniach roboczych czy ochronnych – o ile w ten sposób nie zmniejszysz powierzchni wymaganych materiałów – możesz zdecydować się na spore logo na plecach. Na polarach firmowych postaw raczej na znakowanie na piersi bądź ramieniu.

Druga decyzja, jaką musisz podjąć, to wybór metody znakowania. Najpopularniejszą i najbardziej wytrzymałą jest haft komputerowy. Czasami się jednak nie sprawdzi – przede wszystkim wtedy, gdy logo firmy zawiera zbyt wiele małych szczegółów.

W takich przypadkach warto postawić na folię flock. Wyróżnia się charakterystyczną strukturą, która bardzo dobrze komponuje się z polarem. Inna możliwość to zastosowanie naszywki. Wtedy wzór jest drukowany na osobnym kawałku materiału i doszywany do polaru.

Podsumowanie: w jakie polary do pracy warto zainwestować?

Polary do pracy można podzielić na robocze, ochronne i firmowe. Każdy z nich wyróżnia się nieco inną charakterystyką. Zawsze jednak warto wybierać modele wykonane z dobrej jakości materiału, solidne i wytrzymałe. Jednym z najistotniejszych parametrów jest gramatura polaru. Ważne jest również znakowanie – logo firmy powinno być dobrze widoczne i trwałe.

 

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: