Opublikowano

Gramatura koszulki – jaka powinna być?

gramatura koszulki wpływa na komfort noszenia
5/5 - (1 ilość ocen)

Koszulki z krótkim rękawem to dla wielu podstawa codziennego stroju, ale równocześnie popularne ubrania robocze oraz reklamowe. Przy ich wyborze, zwłaszcza przy zamówieniach większych partii, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów odzieży. Tym, który często rzuca się w oczy, jest gramatura koszulki. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Jakie znaczenie ma gramatura? Czy może wpłynąć na możliwości znakowania T-shirtów? Odpowiadamy na te pytania.

Co dokładnie oznacza gramatura koszulki?

Gramatura koszulki wiąże się bezpośrednio z masą materiału, który został wykorzystany do jej produkcji. Ten parametr należy odczytywać jako wagę metra kwadratowego materiału wyrażoną w gramach. Stąd jednostka gramatury to g/m2 – gram na metr kwadratowy.

Dlatego z gramaturą wiąże się najczęściej grubość materiału. Grubsze koszulki mają zwykle nieco wyższą gramaturę. Nie sprawdza się to jednak w stu procentach przypadków, grubość materiału zależy bowiem także od zastosowanych włókien i konkretnej tkaniny.

Zdecydowana większość koszulek powstaje z bawełny i poliestru, ewentualnie mieszanek tych materiałów, czasami z dodatkiem elastanu. Ale w sklepach można też znaleźć koszulki z lnu, jedwabiu czy wełny, na przykład merino.

Gramatura koszulek a ich przeznaczenie

Gramatura T shirtów oraz koszulek polo wpływa na komfort noszenia. Warto więc dopasować ją do przeznaczenia konkretnego ubrania.

Na lato i najwyższe temperatury najlepiej wybrać model o niewielkiej gramaturze. Kiedy na zewnątrz panuje upał, nie warto stawiać na grube, mięsiste koszulki – lepiej sprawdzą się te delikatne i maksymalnie przewiewne. Wówczas można więc postawić na koszulki o gramaturze 120-140 g/m2.

Pamiętaj, by na lato wybrać T shirt z przewagą bawełny – wtedy skóra będzie lepiej “oddychać”. Jeśli jednak planujesz intensywne letnie aktywności, postaw na poliester. To tworzywo będzie bowiem sprawnie odprowadzać pot na zewnątrz i szybko wysychać, co zapewni Ci komfort na przykład w czasie uprawiania sportu.

Jaka gramatura koszulki będzie odpowiednia dla T shirtów używanych przez cały rok? Dobrym wyborem z pewnością będą modele z grubością 180-200 g/m2. Zatrzymają nieco więcej ciepła, do tego są też bardziej wytrzymałe od cieńszych konkurentów. Ponownie kluczowy będzie jednak odpowiedni dobór materiałów.

Jak gramatura koszulek wpływa na cenę?

Większy ciężar koszulki wiąże się najczęściej z tym, że do jej produkcji trzeba było wykorzystać więcej materiału. W związku z tym wielu producentów wiąże cenę T shirtów i polówek z ich gramaturą, podnosząc ją dla koszulek z grubszego materiału. I choć to przełożenie wcale nie jest tak bezpośrednie, to jednak w wielu przypadkach za koszulki o wyższej gramaturze trzeba będzie zapłacić więcej.

Czy gramatura T shirtów wpływa na ich jakość?

W rzeczywistości gramatura T shirtów i koszulek polo wcale nie ma kluczowego wpływu na jakość odzieży. Owszem, jak już wspomnieliśmy, wyższa gramatura zazwyczaj wiąże się z większą wytrzymałością materiału. O jakości w większym stopniu decydują jednak inne cechy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie koszulki?

Pierwsza rzecz to materiał, z jakiego jest wykonana koszulka. Gramatura niektórych z nich, na przykład jedwabiu, automatycznie będzie mniejsza niż na przykład wełny. A przecież jedwabne ubrania należą do tych najdroższych.

Zwykle lepiej nosi się koszulki wykonane z bawełny. Te z poliestru lepiej nadają się do zadań specjalnych, gdzie potrzeba większej wytrzymałości. Sprawdzą się na przykład w niektórych firmach jako koszulki robocze.

Duże znaczenie dla T shirtów z bawełny ma ich splot. Chodzi o ułożenie nici w tkaninie. Gęsty splot gwarantuje większą wytrzymałość, mniejsze zagęszczenie nici wpływa z kolei na to, że materiał jest bardziej gładki.

Istotne jest również samo wykonanie koszulki. Kluczowe znaczenie mają tutaj przeszycia i szwy. Dla wygody najlepsze są szwy płaskie, które nie podrażniają skóry. Z kolei dla wytrzymałości odzieży najlepiej wybierać koszulki z podwójnymi przeszyciami.

Gramatura koszulek – jaka najlepsza do znakowania?

Kiedy zamawiasz koszulki reklamowe lub robocze, powinieneś umieścić na nich logo firmy bądź hasło reklamowe. Łatwiej będzie to wykonać na koszulkach o wyższej gramaturze. Jeśli materiał jest bardzo cienki, może się zniszczyć w czasie zdobienia.

Te zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim haftu komputerowego, do którego potrzeba wyższej gramatury i materiału o gęstym splocie. Do znakowania tą metodą najlepiej wybrać koszulki o gramaturze co najmniej 160 g/m2. Na cieńszych można spróbować nadruków, na przykład w formie sitodruku lub – na białych koszulkach poliestrowych – sublimacji.

Podsumowanie: jaka gramatura koszulki jest najlepsza?

Nie da się jednoznacznie wskazać, jaka powinna być gramatura koszulki polo lub T shirtu. Zazwyczaj nieco lepiej sprawdzają się koszulki o gramaturze od 160 do 200 g/m2. Wyższa gramatura przeważnie oznacza większą wytrzymałość odzieży. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza lepszej jakości ubrań – ma na to wpływ kilka innych cech.

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: