Opublikowano

Gramatura polaru – jaką wybrać?

polary na wieszakach - gramatura polaru wpływa na funkcjonalność ubrań
Oceń stronę

Kto nie ma w szafie własnego polaru? To jedno z najpopularniejszych ubrań, z którego można korzystać o różnych porach roku. Przy wyborze polarów dla firm oraz prywatnego użytku często kierujemy się kolorem, wzorem oraz krojem. Polar może mieć fason zbliżony do klasycznej kurtki, ale i sportowej bluzy.

Czasami przy wyborze istotniejsze mogą być jednak cechy, których na pierwszy rzut oka nie widać. Należy do nich gramatura polaru, która może mieć duży wpływ na wygodę noszenia tego stroju. Co oznacza gramatura polaru i jak dobrać ją do aktywności? Podpowiadamy!

Co oznacza gramatura polaru?

Gramatura polarów to wyrażona w gramach waga materiału na metr kwadratowy. Jeśli więc trafisz na polar o gramaturze 300 g/m2, oznacza to, że metr kwadratowy takiego materiału waży 300 gramów.

Waga polaru wiąże się najczęściej z jego grubością. Wyższa gramatura to zazwyczaj bardziej mięsisty i grubszy materiał. Najcieńsze polary, często nazywane “setką”, wyróżniają się gramaturą o wartości około 100 g/m2.

Co ważne, ten parametr nie ma znaczenia pod kątem materiału, z jakiego produkuje się polar. Gramatura gramaturą, ale wszystkie polary powstają na bazie poliestru – tworzywa podobnego do tego, z którego produkuje się popularne plastikowe butelki. Czasami zdarzają się tylko niewielkie domieszki innych substancji, które mają nadać polarowi dodatkowych właściwości. Mogą na przykład poprawić jego rozciągliwość czy odporność na wilgoć.

Jak dobrać gramaturę polaru?

Gramatura polaru wpływa więc na komfort noszenia ubrań. Jak nietrudno się domyślić, grubsze polary będą zwykle lepiej izolować ciało od chłodnego otoczenia. Z kolei cieńsze ubrania przeważnie zapewniają nieco lepszą przepuszczalność.

Jaką gramaturę polaru wybrać do aktywności fizycznej?

mężczyzna w polarze

Mikropolar Tee Jays Active Fleece kupisz na https://www.e-logos.pl/produkt/mikropolar-tee-jays-active-fleece

I to właśnie najcieńsze polary są z reguły wybierane przez wszystkich miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeśli szukasz stroju na górską wycieczkę albo zamierzasz uprawiać sport jesienią czy wczesną wiosną, najlepiej będzie postawić na tak zwany mikropolar.

To dzianina, która charakteryzuje się wspomnianą już wcześniej gramaturą 100 g/m2. Przy wyborze takich ubrań należy dopasować je w taki sposób, by dobrze przylegały do ciała. W przypadku aktywności fizycznej pod polar o takiej gramaturze najlepiej założyć bieliznę termoaktywną. Wtedy cały strój będzie dobrze izolować przed chłodem, ale równocześnie będzie skutecznie odprowadzać pot.

Najcieńsze polary przydają się też do aktywności w temperaturach znacznie poniżej zera. Wtedy bardzo dobrze sprawdzą się jako pośrednia warstwa odzieży. Niska gramatura polarów tego typu sprawia też, że łatwo je ze sobą przewozić – po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Jaki polar wybrać do pracy?

Nieco inna gramatura polarów będzie potrzebna w czasie pracy. Odzież robocza musi być w pierwszej kolejności solidna, ale równocześnie nie może za bardzo krępować ruchów. Powinna umożliwiać pracownikowi sprawne wykonywanie obowiązków.

Z tego powodu na ubrania robocze najlepiej nadają się polary nieco grubsze niż te do intensywnych aktywności. Zwykle najlepiej wypadają ubrania o gramaturze 250-300 g/m2. Zachowują całkiem niezłą elastyczność i nie przecierają się tak łatwo, jak cieńsze modele.

Jaka gramatura polaru sprawdzi się w niskich temperaturach?

Jeszcze inaczej trzeba podejść do wyboru ubrań, które mają służyć w bardzo niskich temperaturach. W takich przypadkach polary służą zwykle jako jedna z warstw kurtek zimowych.

Gramatura polaru odpowiednia na niskie temperatury to wartości powyżej 300 g/m2. Szczególnie dobrze sprawdzają się polary w granicach 340-380 g/m2. To już mocno mięsista struktura, znacznie sztywniejsza niż wymienione wcześniej wartości.

Taki polar dobrze izoluje ciało, ochroni także przed wilgocią i niewielkimi opadami. Można go więc stosować nawet jako zewnętrzną warstwę ubioru w czasie łagodnej zimy. Nawet polar o takiej gramaturze nie gwarantuje jednak pełnej ochrony przed wiatrem i przy wietrznej pogodzie lepiej wykorzystać go jako warstwę pośrednią, na przykład pod softshell.

polar męski Stedman z gramaturą 280 g/m2

Polar Stedman Fleece Jacket o gramaturze 280 g/m2 kupisz na https://www.e-logos.pl/produkt/polar-stedman-power-fleece-jacket

Jak znakować ubrania z polaru?

Bez względu na gramaturę materiału, polar można oznakować firmowym logotypem czy innym emblematem. To szczególnie przydatne przy polarach roboczych oraz reklamowych, które pracują na wizerunek firmy oraz jej rozpoznawalność.

Najpopularniejszą techniką znakowania polarów reklamowych jest haft komputerowy. To jedna z najbardziej uniwersalnych metod, a jednocześnie niezwykle wytrzymała. Do tego dodaje polarom prestiżu. Pozwala na bardzo eleganckie znakowanie, problemem jest jedynie fakt, że nie jest w stanie odwzorować najmniejszych detali.

Na polarach można także zastosować dwie inne techniki. Pierwsza to naszywki, które wykonuje się dowolną metodą na osobnym fragmencie materiału i naszywa na polar. Druga to folia flock, która dobrze dopasowuje się do polarów dzięki meszkowatej strukturze. Folia ta posiada jednak dość ubogą paletę kolorów, jednak z powodzeniem może służyć jako baza do aplikacji wielokolorowych nadruków temotransferowych na polarze.

Podsumowanie: jaka gramatura polaru będzie najlepsza?

Gramatura polarów wskazuje na wagę metra kwadratowego materiału. Ma też zazwyczaj związek z grubością ubrania – im większa, tym grubszy polar. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze polaru do konkretnych obowiązków. Polary o mniejszej gramaturze dobrze sprawdzą się do aktywności fizycznych, te o największej sprawdzą się w niższych temperaturach.

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: