Opublikowano

Jak dobrać odpowiednią koszule dla pracowników?

Oceń stronę

Chcesz ubrać pracowników w firmowe koszule, ale dochodząc do punktu wyboru konkretnego modelu natrafiasz na ścianę w postaci różnorodności tkanin i tu pojawia się problem… na co się zdecydować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – inna koszula sprawdzi się dla pracowników biurowych, dla kierowców warto zakupić koszulę w 100% bawełnianą, natomiast pracowników gastronomii, którzy będą prać koszulę co najmniej 2 razy w tygodniu, warto zaopatrzyć w trwałą koszulę z popeliny lub model z domieszką poliestru. Poniżej opisaliśmy kilka podstawowych splotów, mających znaczący wpływ na właściwości koszuli.

Popelina

Jedna z najpopularniejszych tkanin do produkcji koszul, wykonywana w 100% z czystej przędzy wełnianej. Charakteryzuje się cienką i gładką teksturą a splot jest tkany w sposób ciasny składając się z jednej nitki wątku (poziomej nici) przypadającej na jedną nitkę osnowy (pionowej). Przez co jej tekstura jest praktycznie niezauważalna w przeciwieństwie do innych splotów. Najczęściej spotykamy koszulę

Wady i zalety:

+ Trwała

+ Bogate wzornictwo i kolorystyka

– Bardzo podatna na zagniecenia

– Kiepska oddychalność


Przykład koszuli z tkaniny popelinowej

Promodoro Poplin

Ciekawostka

Termin popelina pochodzi od słowa pope, czyli po angielsku papież. Była ulubioną tkaniną używaną do szycia szat papieskich tkanych w Awinionie we Francji w XV w.

Twill – Diagonalna

Bawełna z charakterystycznym skośnym splotem o większej gęstości aniżeli popelina. Bardzo popularna jako koszula biznesowa ze względu na ciekawy wzór zapewniający zwiększoną odporność na zagniecenia. Oferuję użytkownikowi dobrą oddychalność, przez co jej użytkowanie jest bardzo komfortowe nawet pod koniec ciężkiego dnia. Najczęściej występuje w klasycznym stonowanych kolorach.

Wady i zalety:

+ Bardzo odporna na zagniecenia

+ Zapewnia dobrą oddychalność

– Uboga kolorystyka

Przykład koszuli z tkaniny twill

Sol’s Business Men

Herringbone

Rodzaj tkaniny, tkanej w formę jodełki – wzornictwem zbliżona do Twillu. Ciężka, mięsista, z widocznym połyskiem. Tkanina herringbone bardzo szybko schnie, aczkolwiek ciężkie plamy mogą okazać się zabójcze dla koszuli. Bardzo często występuję w zestawieniu z materiałem poliestrowym.

Wady i zalety:

+ Szybkoschnąca

+ Odporna na zagniecenia

– Plamy mogą być trudne do usunięcia

Przykład koszuli z tkaniny herringbone

Russell Herringbone

Oxford

Jedna z najpopularniejszych tkanin koszulowych, casualowa odmiana bawełny tkana z grubszej przędzy ze splotem koszykowym tzw. Hopsack. Tkanina szyta z dwóch kolorów nici nadająca im ciekawą charakterystykę wzoru. Najczęściej występuje z domieszką poliestru w składowej do 30%.

Wady i zalety:

+ Przyjemna dla oka i miła w dotyku

+ Duża gęstość materiału a zarazem luźny splot

+ Dobra oddychalność

Przykład koszuli z tkaniny Oxford

Russell Oxford Button-Down

A co z resztą ?

Owszem sploty tkanin są ważnym elementem, aczkolwiek koszula powinna dobrze leżeć i to podstawa dobrego wyglądu. Minęły czasy gdzie koszula była luźna, wystawała ze spodni z powodu złego dopasowania… Aktualnie koszula kojarzona jest z dobrze dopasowanym krojem, podkreślającym sylwetkę – dlatego pierwszym czynnikiem jaki powinniśmy wziąć pod uwagę to aspekt kroju – szczupli ludzie powinni decydować się na koszule taliowane. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na często pomijany aspekt, czyli kołnierzyk. Poniżej krótki opis wraz z zastosowaniem kołnierzyków w koszulach.

Naszym zdaniem…

Najlepiej wybierać koszule w 100% bawełniane z racji dobrej oddychalności, która ma znaczący wpływ na komfort użytkowania – nie mniej jednak, nie skreślamy poliestru w proporcjach do 30% jest on jak najbardziej akceptowalny i pozytywnie wpływa na zachowanie oryginalnego kształtu koszuli podczas prania a dodatkowo zabezpiecza ją przed nadmiernymi zagnieceniami w trakcie codziennego użytkowania. Jeśli szukamy koszul biznesowych, warto zwrócić uwagę na typ kołnierzyka.

Jak widać kupno koszuli nie jest łatwym zadaniem, powyższy artykuł powinien rzucić światło na Państwa decyzję przy wyborze. A dobrze dobrana koszula zaowocuje nie tylko zadowoleniem pracownika, ale także lepszym postrzeganiem w oczach potencjalnych klientów.

Nie mniej jednak zawsze jesteśmy do Waszej dyspozycji i służymy pomocą!

Zainspirowała Cię ta historia?

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie: